Navigace

Proč nechceme dělat šablony?

Jednou za čas se k nám dostane poptávka, která má jeden základní požadavek a tím je co nejnižší cena. V lepším případě si takový člověk většinou uvědomuje, že za nízkou cenu (řádově nižší) nemůže…


Jednou za čas se k nám dostane poptávka, která má jeden základní požadavek a tím je co nejnižší cena. V lepším případě si takový člověk většinou uvědomuje, že za nízkou cenu (řádově nižší) nemůže očekávat vysokou kvalitu webu na míru.

Proto nechce vytvořit profesionální web, ale přichází s tím, že narazil na nějaké weby, kde je možné za pár dolarů koupit celý web už hotový tzn. šablonu.

Šablona – anglicky „Template“ je již vytvořené „téma“, které obsahuje grafické prvky a umí redakční systém „přebarvit“ a upravit do úplně jiné podoby.

Díky nejrůznějším portálům, kde se tyto šablony prodávají je možné si je velmi pohodlně a jednoduše prohlížet a vybírat z nich.

Vybranou šablonu si následně můžete koupit pomocí PayPalu, nebo kreditní karty. Na e-mail vám následně přijde odkaz, na kterém je ke stažení soubor se šablonou.

  • Šablona je prodána více lidem/firmám (někdy jsou to i tisíce prodejů jedné šablony)
  • Šablona má poměrně přesně dané rozvržení prvků, které je obtížné změnit
  • Většinou jsou šablony připravené jen pro jednoduchou personalizaci. V nastavení najdete několik základních nastavení + pole pro nahrání vašeho loga.
  • Šablona není česky (často je potřeba překládat spoustu výrazů ve zdrojovém kódu, překládat tlačítka na webu, apod.)
  • Šablona po nainstalování nikdy nevypadá jako v demu, když si ji vybíráte (k tomu je celá řada důvodů – například nechcete mít na webu všechny prvky, které jsou v šabloně aktivované, protože je zkrátka nepotřebujete)
  • Instalace šablony je často poměrně komplikovanou záležitostí, která vyžaduje nejen profesionální znalost redakčního systému ale i pevné nervy
  • Šablony jsou často tvořeny na konkrétní verzi redakčního systému a tak může při aktualizaci redakčního systému velmi snadno dojít k naprostému rozhození designu po aktualizaci.

Ale abychom šablony jen neodsuzovali.

Samozřejmě je i v šablonách určitý vývoj. Vývojáři se snaží udělat téma co nejvíce univerzální – tzn. používají nejrůznější doplňky, díky kterým lze čím dál tím více upravovat vzhled stránek detailněji (ne jen zmíněnou barevnou kombinaci).

Nicméně co nejuniverzálnější použití má bohužel i negativní stránku věci a tou je enormně složitá instalace a následná konfigurace takto univerzální šablony.

Dokud šablonu nekoupíte, nemůžete si nijak otestovat jestli se vám jí vůbec podaří správně nastavit.

Myslet si, že šablonu nainstaluje laik podle návodu, který je přiložený k šabloně je nesmysl.

Většina šablon, které nejsou jen přebarvením blogu, vyžadují zkušenosti s konkrétním redakčním systémem. Návod je většinou spíše obecného rázu a snad nikdy se nám nestalo, že bychom šablonu nainstalovali podle návodu.

Vždy došlo v celém procesu k nějaké chybě, kterou bylo potřeba vyřešit ať už programátorským zásahem, nebo změněním postupu instalace na základě předchozích dlouholetých zkušeností s redakčním systémem. Instalace tedy není v žádném případě „user friendly“ a nelze očekávat, že by jí byl schopen do funkčního stavu zprovoznit laik.

Využití šablony pro opravdový business, který má fungovat, není dobrý nápad.

Snad nejdůležitějším faktem je, že web netvoříte na základě toho, co vaše firma nabízí, ale snažíte se vymyslet obsah do webu, který nemusí vůbec vaší firmě sedět (například poskytujete 2 hlavní služby a šablona je na úvodní stránce postavena tak, že prezentuje služby 3, nebo 4).

S výběrem, nastavením, překladem, následnou úpravou šablony a pasováním obsahu do vhodných políček a míst v šabloně strávíte téměř srovnatelné (ne-li větší) množství času jako při tvorbě nového webu na zakázku.

Šablona navíc nikdy nebude vypadat podle vašich představ. Vždy se v ní vyskytne nějaká specialita, kterou nebudete moci použít a díky její absenci bude design vypadat úplně jinak než v demu, nebo do graficky nejzajímavější stránky nebudete mít dostatek obsahu. Nebudete si moci změnit vzhled formulářů, nebo vzhled fotogalerie.

Ztratíte zbytečně čas, který věnujete do něčeho, co stejně budete za chvíli předělávat.


Zavřít