Kriticky jsme si řekli, že rok 2016 opět věnujeme takové malé osvětě. Zatímco do této doby jsme se snažili našim klientům vysvětlit, že je běžné platit za fotky a jiné mediální soubory, že se kupují na fotobankách a nekradou, nyní to zkoušíme s fonty.

Krádeže a nelegální užívání fontů tu ani rozebírat nebudeme. To, že se i za elektronické věci platí je dnes snad opravdu každému jasné.

Legální možnosti získání fontů

Pořízení free fontu (pod licencí zdarma)

Existuje samozřejmě řada fontů, které jsou dostupné zdarma – například populární GoogleFonts – které dostačují, ale přesto mají své neduhy, jako je například nepěkné vykreslování fontů napříč prohlížeči atp.

U fontů zdarma je potřeba dát si pozor na to, zda jsou určena pro komerční použití. Licence jsou dosti často limitovány pouze osobním použitím.

Zakoupení fontu (jednorázově, za období)

Výhod placených fontů je celá řada. V prvné řadě se jedná o samotnou kvalitu fontu jako takového. Laické oko mnohdy nevidí, ale profesionál nebo člověk s rozvinutějším grafickým citem často na první pohled pozná a ocení kvalitní font.

Pořízení fontu na zakázku

Tvorba fontu na zakázku se nedá považovat za rentabilní záležitost. Existuje obrovské množství kvalitních fontů různých druhů, ze kterého lze vybírat, takže není potřeba něco tvořit od nuly, cena je opravdu vysoká.

Jednou z relativně běžných záležitostí bývá “počeštění” fontů, které jsou jen v latince. Např pro háčky nad písmeny je potřeba mít font o tyto znaky rozšířen (latin extended). To u mnoha fontů tvořených např. v USA nevidíme. S fontem se dá pracovat a chybějící znaky doplnit – rázem vzniká “počeštěný” font.

Font vs. Foto – srovnání pro lepší pochopení

Oblíbili jsme si službu TypeKit

Stále častěji používáme službu od společnosti Adobe – Typekit. Typekit poskytuje velké množství fontů na základě ročních poplatků, v některých případech (do určitého počtu zobrazení stránek) i zdarma. Pokud zdarma, je klient limitován omezeným počtem fontů, případně řezů u daného fontu.

Klientovi vždy pomůžeme se založením účtu a nasměrujeme ho k platbě.
Nic nepřefakturováváme a z ničeho nemáme provize, jde nám čistě o to, aby naše weby vypadaly lépe – font je zásadní součást webu.

Máme rádi i služby MyFonts.com

Jedná se asi o nejrozšířenější portál s fonty. Fonty kupují za jednorázový poplatek, ten ale bývá vyšší, ovšem dá se narazit na akce a balíčky řezů daného fontu pro offline i online použití, chce to jen pečlivě vybírat.

 

Stejně jako ohledně investic do internetového marketingu a reklamy dokážeme poradit a prokonzultovat i investici do změny firemního fontu.
Nebojte se nás zeptat a dopřejte své značce kvalitní a dobře vypadající font.

Napsal Slávek dne 2016.02.23