Téměř každý z klientů řeší problém v podobě získání fotografií na web. Pokud nechcete porušovat autorská práva a nemáte dostatečně kvalitní vybavení proto, abyste si pořídili vlastní fotky, nebo na to nemáte jednoduše čas, jsou fotobanky uspokojivou a většinou rychlou možností jak tento problém vyřešit. Fotobanky přitom neznamenají jen fotky, lze v nich nalézt zdařilé ilustrace, sety ikon či videosekvence.

Kde získat fotky zdarma?

Flickr.com

Zřejmě nejznámější služba, která umožňuje přímo v rozšířeném vyhledávání zaškrtnout položku „Creative Commons“, což znamená, že se následně filtrují pouze fotky, u kterých autoři souhlasili s touto licenční politikou. Na výběr máte prakticky neomezené množství fotek. (pokud chcete fotku použít pro komerční použití ne například na blog, tak nezapomeňte při výběru licence zaškrtnout potřebné políčko)

Pixmac

Česká fotobanka, která nabízí i sekci s fotkami zdarma. Aktuálně k dispozici přes 54.500 fotek.

Freepik.com

Agregátor vektorů a ikon s přesměrováním na nejrůznější zdroje odkud si již můžete soubor stáhnout. Opravdu obrovský výběr.

Picjumbo.com

Velmi povedené a pěkné fotky. Menší výběr (není k dispozici od každého tématu stovky fotek), ale rozhodně se dá velmi dobře vybrat.

SXC.hu

Fotobanka, která nabízí fotky a obrázky. Kvalitativně se nejedná zrovna o nejlepší fotky, ale je možné, že se vám některé budou hodit. Protože jsme měli velký problém ve fotobance nějakou konkrétní fotku vybrat, dáváme jí až na poslední místo našeho seznamu. (Při vyhledávání si dejte pozor na to, že ve spodní části stránky je vkládán pruh s placenými fotkami)

Napsal Štefan Ihnat dne 2015.03.09